Walentynki 2015, oferta muzyka na żywo

francesco bossa quartet san valentino 2015
francesco bossa quartet san valentino 2015
muzyka wloska walentinki 2015
muzyka wloska walentinki 2015

Zapraszam na wyjątkowy walentynkowy recital Francesco Chiarini. Podczas koncertu usłyszą Państwo najpiękniejsze piosenki o miłości śpiewane w języku włoskim i/lub hiszpańskim/angielskim.

 

 

Dzień Świętego Walentego (La festa di San Valentino)
Święto to zostało ogłoszone przez papieża w 496 roku, kilka stuleci po śmierci męczennika Walentego (Valentino). Święto to miało zastąpić zabronione Luperkalia. Obecnie to święto obchodzone jest w wielu krajach świata 14 lutego.

Legendy
Istnieje wiele legend związanych z życiem biskupa i męczennika św. Walentego. Święty Walenty był biskupem miasta Terni w regionie Umbria. Nic też dziwnego, że obecnie jest patronem tego miasta.

Wg jednej z nich święty Walenty, gdy oczekiwał na swoją egzekucję, zakochał się w niewidomej córce strażnika więziennego. Dziewczyna cudownie odzyskała wzrok, a męczennik zostawił jej list pożegnalny, który zakończył słowami: „twój Walenty”

Inna legenda opowiada jak to spacerujący biskup Walenty zobaczył młodą parę kłócącą się, podszedł do nich, podarował im różę i zaproponował, aby trzymali ją równocześnie w swoich rękach. Młodzi po chwili oddalili się pogodzeni.

Uważa się także, że biskup Walenty był prekursorem udzielania ślubów wiążących różne wyznania. Jako biskup Terni udzielił np. ślubu młodej chrześcijance o imieniu Serapia z rzymskim centurionem o imieniu Sabino.